Mini oto anahtar araçlarının kilitli olan kapılarını açan ve aracın çalışmasını sağlayan aracını satın aldığınız anda araca ait olan bir parçadır. Bu anahtarların birçok değişik versiyonu bulunmaktadır. İlk başlarda üretilen araç anahtarları basit bir şekilde iki tarafında çelik bulunan anahtarlardandı. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile artık anahtarlara da çok farklı tasarımlar eklendi.  Artık mini oto anahtar ile yalnızca aracı açmayı bırakın araç ile ilgili birçok elektronik aksamın dahi kontrolünü yapabiliyorsunuz. Artık anahtarlar kumanda vazifesi görmekte.

MİNİ OTO ANAHTAR TEKNOLOJİSİ

Son teknoloji ile yapılmakta olan bu anahtarlar aracın alarm sistemine de hakim olarak üretilmektedir. Klasik olan araç anahtarından bu noktaya gelen oto anahtarların ilk çıkış noktası uzak mesafeden araca hakim olunan kumanda anahtarlar olmuştur. Başka araçlar üzerinde aktif olmaması için özel kodlar ile üretilmiştir. Bu özel kodların anahtarın hafızasına yerleştirilmesi ilk başlarda büyük bir heyecan uyandırmıştır. Klasik oto anahtarlarda şimdiye dek hiç kullanılmayan farklı bir yenilik getirilmiştir. Üstelik de kompakt tasarımı ile kolayca katlanabildiğinden taşıması da çok daha kolay bir hal almıştır. Bu anahtarların en önemli özelliği de her türlü güvenlik donanımı ile üretildiğinden çalıntı ya da hırsızlık gibi durumlara karşı da önlem alınmış olunmasıdır.

MİNİ OTO ANAHTAR ÇEŞİTLERİ

Mini oto anahtar çeşitlerini genel anlamda 3 gruba ayırmak mümkündür. Bunlardan ilki klasik araç anahtarlarıdır. 1966 senesinden itibaren bu anahtarlar neredeyse hiç üretilmemektedir. Tarihe karıştı ifadesini bu anahtarlar için kullanmak yanlış olmayacaktır. Düz anahtar, sustalı anahtar ve immobilizer anahtar çeşidi bulunmaktadır. Kumandalı anahtar günümüzde hala kullanılan bir anahtar çeşididir. Bu anahtarların en üst seviyesi teknolojik donanıma sahip olan sustalı anahtarlardır. Koltuk ısısı, ayar gibi birçok elektronik ayar bu mini oto anahtar kumandadan yapılabilmektedir.

Bir yorumda bulun